Mooier verenkleed voor de biologische leghennen van Jan Pieter Smid met Vitaal-voerlijn van AR

In de Flevopolder, nabij Zeewolde, heeft Jan Pieter Smid (45) sinds 2017 een biologische pluimveehouderij met 18.000 leghennen, de Smid's Biohoeve vof. Sinds 30 weken voert hij de Vitaal-lijn van AR en ziet hij duidelijke verschillen in de stal.

Keuze voor biologisch

Toen de bestaande stal voor legpluimveeouderdieren toe was aan renovatie, besloot hij om over te schakelen naar biologische leghennen. “Op dat moment was biologisch legpluimvee het meest interessant”, verklaart Jan Pieter deze stap. “En nog steeds werkt het voor mij heel prettig.”

Als de kippen beter in de veren zitten, loopt alles gemakkelijker en heb je ook minder problemen met bijvoorbeeld pikkerij of een hogere voeropname.
Biologisch legpluimveehouder Jan Pieter Smid

Vitaal-lijn in de praktijk

Sinds 30 weken voert Jan Pieter zijn leghennen met de nieuwe biologische voerlijn van AR In deze voerlijn worden beter verteerbare eiwitbronnen en een uitgebalanceerd aminozuurpatroon gecombineerd. De inzet was een betere gezondheid van de biologische hennen en een mooier verenkleed. Dat het werkt, is ook de ervaring van Jan Pieter: “Toen het huidige koppel hennen 40 weken oud was, zijn we op advies van AR overgestapt op de nieuwe Vitaal-lijn. Het lijkt erop dat de Vitaal-lijn de bevedering ondersteunt. Het verenkleed blijft vrij netjes, zeker als je het vergelijkt met de vorige ronde. Als de kippen beter in de veren zitten, loopt alles gemakkelijker en heb je ook minder problemen met bijvoorbeeld pikkerij of een hogere voeropname. Een kale kip heeft het immers koud en heeft meer voer nodig. De hennen zijn nu 70 weken oud en we merken dat de water-voerverhouding gunstiger is. Ze drinken iets minder water en hebben drogere mest; de vertering is beter. Al moeten we oppassen dat de hennen niet te gemakkelijk groeien en dat de eieren niet te zwaar worden. De ronde is nog niet helemaal afgerond, dus het eindresultaat is nog niet bekend.”

Gekozen voor AR

“We voeren al heel lang van AR; je switcht niet zomaar. De keus voor AR is gebaseerd op meerdere factoren. Wat overheerst is het goede gevoel, gebaseerd op de resultaten die we samen bereiken. Uiteindelijk moeten de hennen het laten zien.” Ook de begeleiding speelt een rol. “De begeleiding vanuit AR is goed. Als ik vragen heb, neem ik contact op en krijg ik meestal snel een antwoord. Zo houden we de lijnen kort.”